Τα νέα της ομάδας

Απο το επίσημο site!

Αίολος Πατρών – Attica Springboks

Ήττα για τον Αίολο στην Πάτρα από τους πρωτοπόρους Attica Springboks

Σε σκληρή μάχη υπό βροχή εξελίχθηκε ο αγώνας του Αιόλου Πατρών ενάντια στην ομάδα των Attica Springboks. Στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής του Unity Cup οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, με την δύναμη και το πάθος των παικτών εκατέρωθεν να υπερισχύει της τεχνικής και των τακτικών πλάνων λόγω των συνθηκών. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με penalty kick και διεύρυναν το προβάδισμα τους πετυχαίνοντας 3 tries έως την ανάπαυλα (σκορ ημιχρόνου 3-24). Τον πρώτο λόγο στον αγώνα είχαν οι forwards καθώς το παιχνίδι λόγω της λάσπης δεν προσφερόταν για να αναπτυχθούν οι backs, όπου εκμεταλλεύονταν τους χώρους κυρίως μετά από scrum. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 3-41. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ακολούθησε το παραδοσιακό τρίτο ημίχρονο μεταξύ δύο ομάδων rugby όπου γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έφαγαν μαζί επιβεβαιώνοντας τα ήθη και το πνεύμα του αθλήματος.